Diyarbakır ili Damızlık Manda Yetiştiriciliği Birliği

Islah Projesi Teknik Gezisi

Halk Elinde Anadolu Mandası Islah Projesi kapsamında 09.04.2018-15.04.2018 tarihleri arasında projenin yürütülmüş olduğu köylerde hayvan sayısı yüksek olan örnek çiftçilerimizden oluşan 25 kişilik katılımcıyla teknik gezi yapıldı.

Diyarbakır Tarım il Müdürü Mustafa Ertan ATALAR, Birlik Başkanımız Hüseyin YILMAZ ve Proje Lideri Yavuz HAN ile beraber birliğimizde eğitime katılacak olan yetiştiricilerle bir araya gelindi. İl müdürü ve Başkanımız tarafından yapılacak olan eğitim hakkında yetiştiricilere bilgi verilerek gezi sonrası oradaki görülen farklılık ve yeniliklerin buraya taşınmasında diğer yetiştiricilere önayak olmaları ve bu program kapsamında köylerinde birer öncü olmaları gerektiği belirtildi.

Proje lideri Yavuz HAN’ın gözetiminde başlayan, Manda Islah projesinin yürütüldüğü Afyon, Balıkesir ve İstanbul illerindeki örnek işletmeler ve modern tesisler gezildi ve bilgi alışverişi yapıldı. Gezilen aile işletmelerinde Mandacılık faaliyetleri ve Manda ürünlerinin nasıl değerlendirildiği hakkında bilgi alışverişi yapıldı.

Afyon ve Balıkesir aile işletmelerinde yöresel kaymak yapımı ve sütün nasıl değerlendirildiği hakkında bilgi alındı, meralar gezildi. Proje kapsamında önümüzdeki yıl yapılması planlanan Boğa transferi hakkında yetiştiriciler bilgilendirildi.